Все що потрібно знати про межі між земельними ділянками

Межа земельної ділянки - сукупність ліній, що утворюють замкнений контур і розмежовують земельні ділянки. Межа земельної ділянки визначається відповідно до кадастрово-земельної документації, встановлюють на місцевості в ході польового етапу робіт. За основу беруться документи з землеустрою, в яких визначаються місця розташування поворотних точок меж земельної ділянки.

Межовий знак - спеціальний знак встановленого зразка, яким закріплюється місцеположення поворотних точок меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).

Коли межі закріплюються спеціальними знаками, то мова йде не тільки про встановлення кордонів, а й про їх винос в натуру. Якраз винос меж на місцевості відбувається за допомогою межових знаків, які встановлюються на поворотних точках.

Якщо на ділянці не проводилося ніяких геодезичних процедур до цього, то спершу потрібно зробити кадастрову зйомку ділянки, а вже на основі її даних проводити й процедуру встановлення меж земельної ділянки.

Встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) здійснюється на підставі розробленої та затвердженої: технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості); технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок; проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Ця робота необхідна в декількох випадках. В першу чергу, якщо роботи з землеустрою ще не проводились і потрібно оформити відповідну документацію на ділянку. Друга причина – це втрата чи переміщення межових знаків, які були встановлені раніше. В такому випадку проводиться повторне встановлення меж, бо положення попередніх даних не відповідає дійсності. Третя причина – проведення будівельних процедур. Такими випадками може бути встановлення паркану чи іншої огорожі або будівництво певної конструкції.

Є ще дві особливі причини, які виділяються поміж інших. Перша пов’язана з купівлею ділянки. Якщо ви прийняли рішення про купівлю ділянки, перед тим як підписувати договір купівлі-продажу, замовте послугу встановлення меж ділянки. Це допоможе вам переконатися в правильності документів на землю.

Друга ситуація, яка вимагає інформації про правильні межі земельної ділянки – це конфлікти між сусідами з питань межування. При цьому владнати питання мирним шляхом виходить не завжди і справа доходить до суду. Володіючи інформацією щодо меж земельної ділянки, можна вирішити всі конфліктні ситуації.

Як правило, процедура, що встановлює межі території, починається з підготовки. Вона включає вивчення потрібних кадастрових та топографічних відомостей стосовно місцевості. Далі, коли інженер отримав всю інформацію, можна переходити до польових робіт на ділянці. Вони передбачають встановлення меж і, при необхідності, закріплення їх межовими знаками. Потім всі відомості обробляються та заповнюються відповідні Акти. Кожний межовий знак має номер, що не повторюється на всій території України, та складається з десяти символів.

Поширеними є ситуації, коли власники або користувачі суміжних земельних ділянок не можуть дійти згоди щодо місцеположення спільної межі. Досить часто виникають ситуації, коли при будівництві будинку, встановлені паркану чи водовідвідної системи, насадженні дерев, ведені господарства сусіди порушують правила добросусідства та державні будівельні норми.

Якщо виникають межові спори, ,то власники земельних ділянок самостійно не вправі визначати межі своєї земельної ділянки. Законодавством встановлено обов’язок для власників сусідніх земельних ділянок сприяти своєму сусідові у встановлені чітких меж, а також відновленню межових знаків, коли вони зникли, перемістились або стали невиразними.

Треба звернути увагу на те, що земельні ділянки можуть бути відокремлені рослинною смугою, стежкою, каналом, рівчаком, парканом, стіною або іншою спорудою – їх називають межові споруди. Варто пам’ятати, що власники сусідніх земельних ділянок можуть користуватися межовими спорудами спільно за домовленістю між ними. Витрати на утримання споруди в належному стані сусіди несуть у рівних частинах.

До найбільш розповсюджених спорів, що стосується меж ділянок можна віднести:

- суперечки, щодо дерев на межі;

- будівництво споруд, будівель, огороджень.

Як розсудити спір щодо дерев на межі?

По-перше, сусіди мають право використовувати їх у рівних частинах.

По-друге, кожний із сусідів має право вимагати ліквідації дерев, що ростуть на спільній межі, причому витрати на знищення між сусідами розподіляються у рівних частинах. Такі витрати можуть бути покладені на одного з сусідів, який вимагає ліквідації дерев у тому випадку, якщо інший сусід відмовляється від свого права на дерева.

По-третє, визначено заборону на ліквідацію дерев, якщо вони слугують межовими знаками і не можуть бути змінені іншими межовими знаками.

Але, якщо сусіди не дійшли згоди – дерево може бути зрізано за рішенням виконавчого комітету відповідної ради на підставі заяви одного з сусідів.

Крім того діють такі правила:

- на чию територію падають плоди з дерев, та особа має право їх використовувати;

- якщо заважають гілки – власник земельної ділянки має право їх спиляти, але тільки ті, що знаходяться на його території;

- якщо заважають корені дерев, що проникають на земельну ділянку, можна їх зрізати, якщо вони є перепоною у використання ділянки за призначенням.

Як розсудити спори щодо будівель, будівництво споруд, огорожень?

Відповідно до законодавства можна проводити забудову присадибних земельних ділянок на основі будівельного паспорта. Такий паспорт надається на безоплатній основі, разом з тим, будівлі споруджені без такого паспорта або з непогодженими відхиленнями від нього, вважаються об’єктами самовільної забудови.

Діють такі правила:

- відстань від стін будинків з вікнами, що виходять із житлових кімнат, кухонь, веранд та головних входів у будинок (квартиру) до інших житлових будинків та господарських будівель (без утримання худоби та птахів) має бути не менше 7 м;

- відстань від межі суміжної ділянки до стін житлового будинку або господарської споруди слід приймати не менше 1 м. Конструкції будинків та споруд, що виступають, не повинні перетинати межі сусідніх ділянок;

- ділянки житлових будинків можуть бути огороджені з боку вулиць та сусідніх ділянок огорожами від зовнішньої сторони будівлі та споруди до стовбура дерева на сусідній земельній ділянці на відстані 5 метрів, від меж сусідньої ділянки до стовбура дерева 3 м;

- при виборі місця розташування майданчика або приміщення для сміттєзбірників мають бути враховані такі умови: мінімальне віддалення від вікон і дверей житлових будинків і громадських будівель має бути не менше 20 м; має бути передбачена можливість проїзду транспорту для вивезення сміття у будь-яку пору року.

Можна виділити такі основні поради щодо вирішення прорів щодо меж земельної ділянки:

1. - якщо предметом спору є місцезнаходження земельної ділянки, необхідно здійснити відновлення її меж. Для цього необхідно залучити землевпорядну організацію, яка має у штаті сертифікованих інженерів-землевпорядників. Із цією організацією слід укласти договір на складання технічної документації щодо відновлення меж земельної ділянки в натурі ( на місцевості).

2. Землевпорядна організація має здійснити відновлення меж земельної ділянки. Основою для відновлення меж згідно із законодавством мають бути дані земельно-кадастрової документації. У разі якщо у Державному фонді документації із землеустрою відсутні будь-які документи, на підставі яких встановлювалися межі земельної ділянки, тобто за неможливості виявлення дійсних меж, їх встановлення здійснюється за фактичним використанням земельної ділянки ( наприклад, за лінією проходження паркану), якщо і фактичне використання неможливо встановити, то кожному виділяється однакова за розміром частина спірної ділянки.

3. Землевпорядна організація має зафіксувати межі земельної ділянки межовими знаками встановленого зразка. Цей порядок регулюється Інструкцією про встановлення (відновлення) меж земельних ділянок у натурі (на місцевості) та їх закріплення межовими знаками.

Спори стосовно меж земельних ділянок нерідко стає причиною сусідських конфліктів, психологічної напруги, а також ускладнень під час використання ділянок.

Основні поради:

• якщо конфлікт не вирішено, а правопорушення триває, потрібно звернутись з письмовою заявою до відповідного органу (наприклад, санстанції) та сільської (селищної, міської) ради, отримати їхні висновки щодо порушення права. Потім можна звернутись до суду;

• щоб не було конфліктів варто встановити межові знаки на кордонах земельної ділянки;

• треба дотримуватись правил добросусідства, а також відповідних норм.

 

 

Copyright © 2020 smartkadastr.com.ua Всі права належать компанії СМАРТКАДАСТР.